Топільне – село, центр сільської ради. Розташоване на лівому березі річки Стир. За три кілометри від районного центру і залізничної станції Рожище. Сільраді підпорядковані села Дмитрівка і Михайлин. У Топільному розташована центральна садиба господарства імені Ватутіна, яке має 3812 гектарів земельних угідь. Основна галузь господарства молочно-м’ясне тваринництво. Вирощуються зернові культури, цукрові буряки, картопля.

Археологічні пам’ятки про село Топільне відносяться до ХІ – ХІІст. Саме південно – східній частині села на підковоподібному плані мисі першої над заплавної тераси лівого берега р. Стир висотою 4-5метри над рівнем заплави на південь від господарського двору місцевого господарства знайдено двохшарове поселення тишицінецько-комарівської культури ХІ- ХІІст., площею 1,5 га.(Археологічні пам’ятки Волині Рожищенського району/ Коноплян В. М. Сприск В. Г.- Луцьк,1991.- с.82.)

Село Топільне вперше згадується в писемних пам’ятках 1545 року, хоча є свідчення того, що поселення людей тут було значно раніше. Село входило до складу Волинського князівства, і це мало велике прогресивне значення, сприяло розвитку економіки і культури. Освіта, письменництво і мистецтво розвивалося у тісних зв’язках із усією Руссю. За свою багатовікову історію с. Топільне зазнавало ряду грабіжницьких нападів татар. Цікава і промовиста легенда про походження назви села передається з уст в уста від старожительки Анастасії Поліщук, захоплюючи своєю ліричністю. Легенда переносить у ті часи, коли земля потерпала від нещадних орд хана Батия, коли дим згарищ і людський стогін простягався повсюди. Напавши на село, зайди забрали усіх молодих дівчат в полон. Увечері, коли татари випили багато вина й поснули, полонянки кинулися тікати. Та незадовго почали наздоганяти їх вороги. Зупинилися красуні, підняли до неба руки, благаючи в Бога помочі й порятунку. Господь, рятуючи дівчат від лютих татар, перетворив їх на стрункі, високі тополі. На цьому ж місці й постало пізніше село Топільне. А ще, за переказами старих людей назва села виникла від того, що тут були болота, було топке місце.

З 1566 року, коли в складі Волинського князівства Литовського було створене Волинське воєводство, Топільне входило до Луцької волості. У 1569 році внаслідок Люблінської унії село увійшло до складу Речі Посполитої.

Жителі села активно брали участь у визвольній війні українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648-1657рр.). Багато селян з села були під Берестечком, де допомагали козацькому війську продовольством, а дехто і брався за шаблю. Волинські магнати один за одним почали просити гетьмана Хмельницького, щоб він взяв під опіку Волинь і направив до їхніх маєтків козацькі загони. Першим звернувся до гетьмана князь Степан Четвертинський. За ним - Луцький православний єпископ Діонісій Балабон. За їх прикладом у червні 1657 року шляхта Південної Волині зібравшись в Олиці, відправила свого представника шляхтича Зелинського до гетьмана в Чигирин з проханням прийняти їх під опіку Війська Запорозького.

На превеликий жаль нашим землякам не судилося жити при українській державі через внутрішні і зовнішні обставини. Після трьох поділів Польщі Волинь попала під владу Російської імперії.

Унікальне село Топільне. Тому й тримаються його люди. З інших сіл багато хто переїжджає сюди, щоб купити тут чи побудувати хату. Сьогодні тут налічується близько 600дворів і близько 2000 тисяч чоловік населення. Село велике. Багато молоді, діток. Тому і працює в селі дитячий садочок, школа, ФАП, Будинок культури, бібліотека, Свято – Різдво – Богородична церква, відділення зв’язку, приміщення контори колгоспу, сільська рада, тракторна бригада.

Історія бібліотеки

15 січня 1948 року з хати-читальні бере початок історія бібліотеки. Першим засновником післявоєнної пори маленької хати-читальні був Калапуша Адам Григорович. Бібліотека займала одну невелику кімнату, і її фонд розміщувався в одній-єдиній шафі, і знаходилася вона в селі Михайлин, яке відносилося до сільської ради с. Топільне.

5683

Згодом його працю продовжує з 1950 року Воробей Микола Макарович, на той час він стає завклубом, а по сумісництву – бібліотекарем. Майже два роки пропрацював Микола Макарович на даній посаді, але доля повернула його у своє село. Тепер ця людина – знана й шанована в Топільному. Він голова сільської ветеранської організації, нагороджений орденами «За мужність», Великої Вітчизняної війни ІІ ступеня, медаллю «За взяття Кенігсберга». Микола Макарович ще й зараз – надійна підтримка у проведенні святкових заходів з нагоди дня перемоги.

З 1952 року відділом культури на посаду бібліотекаря в село Топільне призначається Матвійчук Галина Пантелемонівна, а в 1953 році - Наумкіна Тамара Лаврівна. В маленькій хатинці сільської ради, керівництво виділило кімнатку, яка виконувала роль бібліотеки , де завжди гостинно були відкриті двері для читачів. З 1954 року бібліотекою керувати призначена Міланич Лідія Василівна, а в приклубній бібліотеці села Дмитрівка – Петренко Тамара Дмитрівна.

Через рік на посаду бібліотекаря - призначено Черняк Софію Володимірівну, а в село Дмитрівка – Сапожнік Марію Андріївну.

З 1956 року бібліотекарем стає Кулагіна Олена Андріївна, а в 1957 році – Ходзінська Галина Гаврилівна. Після неї працює Веремко Ніна Петрівна, потім її справу продовжує Герасимчук Ядвіга Валеріївна.

.Старе приміщення вже не відповідало вимогам праці. Тому, рішенням трудового колективу під мудрим керівництвом голови колгоспу Жиленкова Дмитра Дмитровича, одноголосно було проголосовано за нове будівництво великого і ошатного Будинку культури. Так, у 1964 році ласкаво запросив до себе на відпочинок і дозвілля новий БК, в якому розмістилась бібліотека і де від початку відкриття - 25 років віддано пропрацювала завідуючею бібліотеки Пушкарчук Неоніла Іванівна.

Про це свідчить безліч подяк і грамот від Районного відділу культури і МК профспілки працівників культури за успіхи в поліпшенні культурного обслуговування населення. В 1991 році вийшла на заслужений відпочинок.

Після закінчення Училища культури за направленням Районного відділу культури, до праці стає молодий працівник Скубюк Інна Йосипівна, яка працює донині. Бібліотека знаходиться так само в БК, обслуговує 650 користувачів із сіл Дмитрівка і Топільне. Враховуючи побажання своїх користувачів та з метою урізноманітнення та систематичності усієї роботи, змістовного проведення користувачами вільного часу, вирішено було створити клуб за інтересами «Краєлюб», активом клубу якого є учні 5-9 класів.

Девізом клубу стали такі слова:
«Розкажи мені – я не забуду.
Покажи – запам’ятаю,
Зацікав мене – і я навчуся»

Це читачі-любителі книг, однодумці і просто діти, які зацікавлені читанням.. Бібліотека бере участь у обласних і районних конкурсах, вікторинах. Була нагороджена цінними подарунками від Бібіліотечної Асоціації Бібліосвіт за участь у Всеукраїнському конкурсі «Не шкодуй часу на книжку», районними грамотами за виконання своїх обов’язків та активну участь у бібліотечній роботі.

Бібліотека сьогодні є інформаційним, інноваційним і читацьким центром на селі. Книжкові виставки і тематичні полички розкривають зміст і фонд бібліотеки, що допомагають у роботі широко популяризувати книгу,інформаційні креативні куточки ознайомлюють з цікавою інформацією та заходами що будуть проводитись у бібліотеці.

Велика краєзнавча робота ведеться у бібліотеці. Протягом багатьох років односельчанами збирався краєзнавчий матеріал про історію села, його видатних людей, воїнів-визволителів які в боях за Батьківщину віддали своє життя (їх аж 58 односельчан), який потім зібрався у великих папках- досьє і альбомах. Цікавий матеріал зібраний бібліотекарем про односельчанина воїна-афганця Миколу Карпця зі слів його мами, сестри, вчителів,який допомагає юному поколінню дізнаватись і не забувати про людину як особистість, чиє життя так рано погасло на небосхилі літ.

Головною метою в роботі з читачами-юнацтвом є виховання свідомого громадянина України, який поважає історичне минуле свого народу і толерантно ставиться до культурних та національних здобутків інших народів. В бібліотеці оформленні постійно-діючі книжкові виставки: «України рідної окраса – чарівна Волинська сторона», «В Україні наша доля й воля»

Ведеться постійно естетичне оформлення та озеленення самої бібліотеки. Активно працює бібліотека в залучені нових користувачів бібліотеки. Бібліотека виписує періодичні видання як для дорослих так і для дітей, що дає змогу оперативно повністю задовольняти інформаційні потреби користувачів.

В бібліотеці проходять літературні читання, конкурси, зустрічі з цікавими людьми, огляди періодичних видань, читацькі конференції.

Завітавши до бібліотеки ви зможете одержати інформацію з різних галузей знань, підготувати реферат чи цікаве повідомлення. А також кожен користувач може бути впевнений у тому, що він знайде порозуміння, добру пораду та найкращу книжку, газету чи журнал.

Бібліотека співпрацює спільно з Будинком культури , школою,сільською радою. Спільно проводяться масові заходи до свят: Міжнародного жіночого дня, Дня села , Дня Незалежності України, до свята Івана Купала ,різдв’яні ранки і т.д.

В світі дуже багато книжок і чимало з них є нашими друзями і порадниками. Просто треба вміти їх знаходити. Бібліотека намагається допомагати користувачам зорієнтуватися в унікальному книжковому багатстві, виконувати функцію посередника в процесі донесення соціально-значимої інформації до користувача.

5700 002 001 12261

Кiлькiсть переглядiв: 1081